Attachment 1

shah toot

شاه توت (Blackberry)

توت بومی چین است. درختی با ارتفاع 10 تا 20 متر می باشد. 10 تا 16 گونه متفاوت دارد که متداولترین نوع آن توت سفید، توت سیاه یا شاه توت و توت موزی است. درختی است مقاوم و کم نیاز که در اکثر مناطق و آب و هوا رشد می‌نماید و حتی می‌تواند به ارتفاع ۲۵ متر نیز برسد. بعضی از درختان توت فقط گلهای نر تولید نموده و بنابراین میوه نمی‌آورند. این نوع درختان به عنوان یک درخت زینتی سایه‌دار بسیار مناسب هستند. سایز میوه آن عموماً 1تا 2/5 سانتی متر است.

شاه توت:

شاه توت بومی آسیای جنوب غربی است. این درخت از همه ی انواع توت کوچک تر و ارتفاع آن ممکن است به 9 متر برسد.

اما در صورت عدم رسیدگی در سن پایین بصورت بوته باقی می ماند. میوه ی شاه توت بزرگ و آبدار، و رنگ آن قرمز تیره یا ارغوانی و مزه‌اش ترش-شیرین است. طبع این میوه سرد و خشک است.

خواص شیمیایی:

این میوه سرشار از ویتامین C است حتی ویتامین C موجود در این میوه از یک پرتقال هم بیشتر است. سایر ترکیبات عبارتند از: ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B6، ویتامین K، ویتامین E، منیزیم، منگنز، پتاسیم، کلسیم، آهن، فسفر، روی.

خواص دارویی:

این میوه سر شار از آنتی اکسیدان است. بنابراین در کاهش کلسترول بد خون و جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی مفید می باشد و همچنین مصرف آن باعث پیشگیری از سرطان می شود.

توت حاوی فیبر فراوانی است بنابراین ملین و ادرار آور است.

شاه توت مقاومت بدن را در برابر عوامل عفونت زا افزایش می دهد. 

برای درمان واریس، درد مفاصل مناسب است و فرایند پیر شدن را کند می کند.

مصرف میوه شاه توت باعث زیبایی و طراوت پوست می شود و همچنین به استحکام جداره رگ‌ ها کمک کرده و از خون ‌ریزی‌ های پوستی جلوگیری می ‌کند.

توت موجب کاهش وزن می شود.

مصرف توت برای افرادی که دچار کم خونی، ترس، اضطراب، هیجان هستند توصیه می شود.

توت مقوی کبد و طحال، از بین برنده عوارض صفرا، مناسب برای درمان زخم های روده ای، تصفیه کننده خون و خون ساز می باشد.

در برگ شاه‌توت ماده‌ ای ضد قند وجود دارد که می‌ تواند مرض قند را درمان کرده و قند خون را کاهش دهد. به همین دلیل می ‌توان از آن در صورت وجود قند در ادرار و معالجه دیابت استفاده کرد.

جویدن صمغ درخت توت برای لثه مفید است و از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند.

استفاده از جوشانده برگ‌ های این میوه برای برطرف کردن حالت تهوع از قدیم معمول بوده و ریشه آن برای درمان اسهال خونی استفاده می ‌شده است.

شاه توت عملکرد مغز را بهبود بخشیده، حافظه بلند مدت و کوتاه مدت را تقویت  می کند.