Attachment 1

toot sefid

توت سفید (Mulberry)

توت بومی چین است. درختی با ارتفاع 10 تا 20 متر می باشد. 10 تا 16 گونه متفاوت دارد که متداولترین نوع آن توت سفید، توت سیاه یا شاه توت و توت موزی است. درختی است مقاوم و کم نیاز که در اکثر مناطق و آب و هوا رشد می‌نماید و حتی می‌تواند به ارتفاع ۲۵ متر نیز برسد. بعضی از درختان توت فقط گلهای نر تولید نموده و بنابراین میوه نمی‌آورند. این نوع درختان به عنوان یک درخت زینتی سایه‌دار بسیار مناسب هستند. سایز میوه آن عموماً 1تا 2/5 سانتی متر است.

توت سفید:

شیرینی آن از جنس قند یعنی گلوکز، فراکتوز و نظایر آن نیست بلکه از سوربیتول می باشد. طبع توت سفید گرم و مرطوب است. چوب آن در مصارف مختلف تجاری، خصوصاً تهیه تار و در شمال کشور برای طبقه‌بندی و همچنین مال‌بند برای گاوآهن برنج‌کاری به کار می‌رود. پوست شاخه‌های جوان نیز برای بسته‌بندی و بستن پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. برگ درخت توت سفید منبع غذایی مناسب برای کرم ابریشم شناخته می شود.

 

خواص شیمیایی:

این میوه سرشار از ویتامین C است حتی ویتامین C موجود در این میوه از یک پرتقال هم بیشتر است. سایر ترکیبات عبارتند از: ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، آهن، فسفر.

خواص دارویی:

این میوه سر شار از آنتی اکسیدان است. بنابراین در کاهش کلسترول بد خون و جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی مفید می باشد و همچنین مصرف آن باعث پیشگیری از سرطان می شود.

توت حاوی فیبر فراوانی است بنابراین ملین و ادرار آور است.

توت موجب کاهش وزن می شود.

مصرف توت برای افرادی که دچار کم خونی، ترس، اضطراب، هیجان هستند توصیه می شود.

توت مقوی کبد و طحال، تصفیه کننده خون و خون ساز می باشد.

مصرف توت خشک برای افراد دیابتی و افرادی که اوره دارند مفید است.

جویدن صمغ درخت توت برای لثه مفید است و از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند.

دم کرده برگ و میوه خشک شده ی توت برای معالجه آسم، سرفه، رماتیسم و رفع التهاب چشم مفید است.

توت باعث تقویت چشم و رشد ناخن می شود.