Attachment 1

badrangبادرنگ ('Citrus medica 'Ethrog)

بادرنگ در کتابهای طب سنتی با نام های مختلفی همانند" بادرنج"،" بادزنج" و" اترج صغیر" آمده است. به زبان عبری این میوه را به نام "Etrog" و به انگلیسی آنرا "Ethrog " گویند. از اینرو که این میوه به طور عمده در اسرائیل کشت می شود در نهایت به نام Etrog شهرت یافته  است. اصل این رقم همانند بالنگ ناشناخته می باشد( لازم به ذکر است این میوه در نهالستان میرنیا آماده ارائه می باشد)و زمان رسیدن محصول آن اواسط یا اواخر آذر ماه است. پایه مناسب برای پیوند زدن این رقم لیموی پاندروسا یوما(Yuma Ponderosa Lemon ) می باشد. در ادامه به بررسی  ترکیبات شیمیائی و خواص داروئی بادرنگ ها پرداخته می شود.

 

ترکیبات شیمیائی:

 

بادرنگ حاوی مقدار کمی فیبر، املاح و ویتامین به ویژه ویتامین Cاست. یک گیلاس متوسط بادرنگ برش خورده ، حدود 6 درصد از نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می کند.

 

خواص دارویی:

 

* پزشکان براین باورند که بادرنگ به کاهش فشار خون کمک می کند و از این رو مصرف آن برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند توصیه می شود.

 

* طبع بادرنگ، سرد و مرطوب است. بادرنگ دارای خواص مدر، نرم کننده و ملین مسهل، دافع کرم کدو ، ضد تشویش و دلهره ، ضد بی خوابی، ضد ناراحتی های عصبی و مسکن حرارت و تشنگی است. 

 

* بادرنگ در موارد ناراحتی های جلدی ، دفع سموم و چربی های مضر، درمان دردهای گرده، نقرس، باد مفاصل،رماتیسم، رفع چاقی و رفع التهاب معده به کار می رود.

 

* بادرنگ برای بیماران مبتلا به دیابت ویرقان خوب است و باعث تقویت کبد و برای خرد کردن سنگ های گرده و مثانه موثر می باشد.

 

*آب بادرنگ دارای اثر حل کننده و دفع اسید اوریک و تصفیه کننده خون است . در نتیجه مانع بیماری روماتیسم که به علت اسید اوریک در بدن به وجود می آید می شود.

 

* پوست بادرنگ منبع خوب سیلیکا است که برای حفظ سلامتی بافت پیوندی موثر می باشد.