Attachment 1

soltanسلطان مرکبات (Pomelo)

 

پوملو(Pummelo, Pomelo or Shaddock) میوه بومی آسیائی جنوب شرقی و از خانواده مرکبات است. این درخت که به ارتفاع ۶ تا حداکثر ۱۳ متر میرسد دارای میوه ای برنگ سبز کم رنگ و گاهی هم زرد با گو شت سفید و به ندرت صورتی و قرمز است. قطر میوه آن ۱۵-۳۰ سانتی متر و وزن آن   ۵۰۰گرم تا حداکثر۹ کیلوگرم می باشد. از اینرو به پوملو که دارای بزرگترین میوه از خانواده مرکبات می باشد، سلطان مرکبات ( Citrus Maxima) اطلاق می شود.  نام علمی آن ‏  Citrus grandis Osbeck (L.) و مترادف های آن Citrus Decumana L. و Aurantium maximam Burm است.

 

 همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، این میوه بومی کشورهای آسیای شرق نظیر مالزی، سنگاپور، ژاپن ، چین و... می باشد. درکشورمان چند سالی است که پوملو با نامهای مختلفی چون گریپ فروت چینی، لیموی بزرگ و...عرضه می شود. این در حالی است که گوشت پوملو خشک تر، کم آب تر و طعم آن شیرین تر و ملایم تر از گریپ فروت بوده و مزه تلخی ندارد. البته انواع ترش این میوه هم یافت می شود. در ادامه یادآوری این نکته ضروریست است که این میوه کمیاب چند سالی است که بومی کشورمان شده و نهالستان میرنیا آماده ارائه این نهال کمیاب می باشد.

 

خواص تغذیه‌ای:

پوملو خواص گریپ‌فروت را دارد و سرشار از ویتامین‌های A، B، Cو املاح معدنی فسفر، پتاسیم، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. ویتامین C پوملو چند برابر پرتقال و قابلیت جایگزینی با این میوه را دارد.

 خواص درمانی:

* در پوست این میوه مقادیر زیادی بیو فلاوونوئید وجود دارد که میزان استروژن را در بدن خانم‌ها متعادل و از ابتلا به سرطان سینه می‌کاهد.

* گریپ‌فروت چینی به دلیل دارا بودن اسیدهای آلی طبیعی از خستگی، سستی و رخوت می‌کاهد وهمچنین ویتامین C آن برای تقویت خاصیت ارتجاعی عروق نافع و ویتامین A آن باعث تقویت قوه بینائی شده و به بهبود سریع زخم‌ها کمک می‌کند.

* پوملو حاوی آنزیم‌های چربی‌سوزی است که از افزایش تری گلیسترید و کلسترول بد خون پیشگیری و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می‌شود.

 * این میوه به دلیل دارا بودن پتاسیم ادرارآورخوبی است. به دفع سموم و مواد زاید بدن کمک و از افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند.

* پوملو به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی با تقویت سیستم دفاعی بدن از بروز بیماری‌های عفونی می‌کاهد.

* پوملو اشتها را تحریک کرده، هضم غذا  را سرعت می‌بخشد و بر روی ترشحات معده و صفرا اثر غیرقابل انکاری دارد.

  توجه:

 

* پوملو همچون گریپ‌فروت با داروهای کاهنده فشارخون، کلسترول خون و داروهای ضد صرع، ضد افسردگی و ضد تشنج‌ها تداخل داشته و با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی در بدن قادر است اثرات دارو را چند برابر یا فاقد اثر کند. بنابراین در صورت مصرف همزمان این میوه با داروهای فوق پزشک خود را مطلع سازید.

* هنگام خرید پوملو دقت کنید که پوست آن فاقد له‌شدگی و لک باشد، بوی شیرینی دهد و نسبتاً سنگین و سفت باشد.

* پوملو ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند مخصوصاً در افرادی که به مرکبات یا ویتامین C حساسیت دارند.